Storlekar: XS (S) M (L) Tröjans övervidd: 99 (109) 116 (122) cm
Stickfasthet: 21 maskor x 28 varv i slätstickning på stickor 4 mm = 10 x 10 cm
Stickförslag: Rundsticka 3 mm (40 och 80 cm), rundsticka 4 mm (40, 60, 80/100 cm), strumpstickor 3 mm
Material: 250 (300) 300 (350) g Arwetta från Filcolana (50 g = 210 m) tillsammans med 125 (150) 150 (175) g Kid Seta från Gepard (25 g = 210 m) eller Tilia från Filcolana (25 g = 210 m)
Garnalternativ: Tynn Silk Mohair eller Drops Kid Silk. Alpakka Silke eller Drops Lace
Svårighetsgrad: ★ ★ ★ ★ ★ (5 av 5).
Saturday Night Sweater stickas uppifrån och ner med ett runt ok. Det stickas med förkortade varv för att forma halsringningen. Till sist stickas halsens resårkant stickas från maskor som plockats upp i uppläggningskanten. Ärmarna på Saturday Night Sweater avslutas med en tajt resårkant som stickas i höjd med armbågen – på så vis blir ärmen ovanför resårkanten lite puffig. Saturday Night Sweater stickas med fyra trådar silk mohair – det är smidigast att sticka från två ändar på samma garnnystan.
Nu är det dags att glömma den tråkiga gamla grå aluminiumen - Zing är här! Dessa färgglada metallstickor är lätta, sköna att sticka med och är extra spetsiga.
Ballongjackan är en oversized cardigan med stora ballongärmar. Använd den en kall vinterdag eller som övergångsjacka på vår och höst. Ballongjackan stickas nerifrån och upp i rätstickning med resårstickade kanter. Bålen och ärmarna stickas var för sig och sys slutligen ihop.
En kärleksförklaring. Känd som kärlekens och passionens färg är röd en av våra absoluta favoritfärger. Kärlek är också vad som uppstår när du för första gången håller i någon av våra Röda stick- och virknålar. Tillverkade av aluminium har dessa eleganta stickor en skön yta, superb finish och sylvass spets. Kärleken till handarbetet har sällan varit större!
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.
DROPS Alpaca ullgarn från Garnstudio är ett fantastiskt mjukt, lätt, varmt och vackert garn i 100 % ren superfin alpaca där ullen kommer från från djuret alpaca. Garnet är obehandlat vilket innebär att det endast har tvättats och inte utsatts för någon kemisk behandling. På detta sätt får man fram fibrernas bästa egenskaper samtidigt som det ger en bättre form och textur till det färdiga arbetet. Garnet är spunnet av 3 trådar med en extra vridning för att få en slitstark yta. Drops Alpaca ullgarn har en bred färgskala och många ljuvliga jordnära och klara färger att välja på färger. Du kommer tveklöst att kunna hitta din favoritfärg här! De mixade färgerna produceras genom att färgerna kardas tillsammans innan garnet blir spunnet, vilket ger en fin mixeffekt
KOS är ett mjukt och lätt alpaca garn som passar för baby, barn och vuxen. Perfekt till både små och stora plagg.
DOUBLE SUNDAY innehåller 100% merinoull utan superwash-behandling. Merinoullen i denne kvaliteten kommer från Australia. Leverantören garanterar att ullen inte kommer från får som har blivit utsatta för mulesering.