DROPS Design: Modell ee-587
Garngrupp E eller C + C
-----------------------------------------------------------
Mått före tovning: ca 45 cm på bredden och 45 cm på höjden.
Mått efter tovning: ca 34 cm på bredden och 34 cm på höjden.
Garnåtgång:
DROPS ESKIMO från Garnstudio (tillhör garngrupp E)
150 g nr 56, julröd
50 g nr 15, mörk blå
50 g nr 01, natur
Eller använd:
150 g färg 12, ljus blå
100 g färg 24, gul
RundstickorICKA (60 eller 80 cm) NR 9 – eller de stickor du måste använda för att få 10 maskor och 21 varv rätstickning på 10 cm på bredden och 10 cm på höjden före tovning och ca 13 maskor och 39 varv rätstickning på 10 cm på bredden och 10 cm på höjden efter tovning.
----------------------------------------------------------
Se mönstret hos Garnstudio
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.
KOS är ett mjukt och lätt alpaca garn som passar för baby, barn och vuxen. Perfekt till både små och stora plagg.
DROPS Alpaca ullgarn från Garnstudio är ett fantastiskt mjukt, lätt, varmt och vackert garn i 100 % ren superfin alpaca där ullen kommer från från djuret alpaca. Garnet är obehandlat vilket innebär att det endast har tvättats och inte utsatts för någon kemisk behandling. På detta sätt får man fram fibrernas bästa egenskaper samtidigt som det ger en bättre form och textur till det färdiga arbetet. Garnet är spunnet av 3 trådar med en extra vridning för att få en slitstark yta. Drops Alpaca ullgarn har en bred färgskala och många ljuvliga jordnära och klara färger att välja på färger. Du kommer tveklöst att kunna hitta din favoritfärg här! De mixade färgerna produceras genom att färgerna kardas tillsammans innan garnet blir spunnet, vilket ger en fin mixeffekt
PEER GYNT är tillverkad i 100 % Norsk ull som produceras i deras egna spinneri. Garnet är ett klassiskt 3-trådigt obehandlat ullgarn som är mjukt och behagligt. Detta är Sandnes äldsta garnkvalitet som har funnits på marknaden sedan 1938. Passar utmärkt till klassiska mönsterstickade plagg till både dam och herr. Peer Gynt passar också bra till vantar och tovade plagg och interiörer. Till ett par vantar behövs ca 2 nystan och till en tröja i medium dam ca8-10 nystan.