Mått: 90 cm i diameter. Garnåtgång: Drops Eskimo från Garnstudio 300 g nr 46, mellangrå 100 g nr 05, turkos 50 g nr 15, mörk blå 50 g nr 37, saphir 50 g nr 35, lime Virknål nr.12 – eller det nålnr du måste använda för att få 6 sm x 10 v med 2 trådar på 10 x 10 cm.
Summer Blush by DROPS Design "Ljuvlig och romantisk - säsongens virkade kofta." Virkad Drops kofta i Cotton Merino med hålmönster Drops modell: 154-1 Garngrupp B
Beach Party by Drops Design Virkad Drops filt i Cotton Light med sicksacksmönster. Drops modell: 155-37 Garngrupp B
Drops Eskimo är ett 1-trådigt ullgarn med 100 % ren ull. Ett poröst och fluffigt garn! Drops Eskimo är ett populärt vintergarn som skapar varma och lätta plagg. Garnfibrerana är obehnadlade, vilket innebär att de enbart har tvättats och inte utsatts för kemisk behnadling. Detta leder i sin tur att garnets naturliga egenskaper lyfts fram. Drops Eskimo ska enbart tvättas för hand eller med maskinens ullprogram, detta gör att det är perfekt för att tova i. Drops Eskimo finns i en bred färgskala med både enfärgat, mixfärgat och prinfärgat.
Läckra virknålar med greppvänligt handtag där varje storlek på virknål har en bestämd färg.
Tynn Silk Mohair är ett mjukt, tunt och lyxigt mohairgarn från Sandnes Garn. Garnet har hög kvalité med en blandning av Mohair, Silke och Ull. Mohairen bidrar till garnets fluffighet, Silket ger garnet en fin lyster och glans medan Ullen bidrar till en värmande effekt. Tynn Silk Mohair finns i en bred färgskala med både milda- och klara färger. Tynn Silk Mohair ger tunna skira plagg när det stickas med enkel tråd, kan med fördel stickas med flera trådar tillsammans, vilket bygger mer för det färdiga plagget, det är också fint att använda tillsammans med annat garn för lite stabilare och formfasta plagg. Garnet är väldigt drygt med 212m/25g. Garnåtgång till en trekantssjal är ca 2-4 nystan och till en tröja/kofta i storlek medium 4-6 nystan.
Drops kid-silk är ett lyxigt garn med den exklusiv blandning av mohair super kid och silke.
Drops Karisma är ett 4-trådigt superwash ullgarn, och en av våra mest populära ullkvaliteterna. Drops Karisma har funnits i Garnstudios sortiment sedan 80-talet vilket gör att det finns ett brett utbud av mönster. Färgskalan är bred och du har många fina färger att välja bland. Drops Karisma är superwashbehandlat, vilket innebär att du kan tvätta det i maskin på 40 grader men det går inte att tova i det. Drops Karisma är slitstarkt och formas fint till dina färdiga plagg.