Astrid Mittens by Drops Design Stickade Drops vantar i ”Eskimo”. Drops modell: 157-33 Garngrupp E eller C + C
Astrid by Drops Design Stickad Drops mössa och halsvärmare i ”Eskimo”. Drops modell 157-32 Garngrupp E eller C + C
Sweet'n Warm by Drops Design "...och ljuvlig på foten!" Stickade Drops sockor i resår och mönster i ”Alaska” Drops modell: 131-27 Garngrupp C
Drops Eskimo är ett 1-trådigt ullgarn med 100 % ren ull. Ett poröst och fluffigt garn! Drops Eskimo är ett populärt vintergarn som skapar varma och lätta plagg. Garnfibrerana är obehnadlade, vilket innebär att de enbart har tvättats och inte utsatts för kemisk behnadling. Detta leder i sin tur att garnets naturliga egenskaper lyfts fram. Drops Eskimo ska enbart tvättas för hand eller med maskinens ullprogram, detta gör att det är perfekt för att tova i. Drops Eskimo finns i en bred färgskala med både enfärgat, mixfärgat och prinfärgat.
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.
Tynn Silk Mohair är ett mjukt, tunt och lyxigt mohairgarn från Sandnes Garn. Garnet har hög kvalité med en blandning av Mohair, Silke och Ull. Mohairen bidrar till garnets fluffighet, Silket ger garnet en fin lyster och glans medan Ullen bidrar till en värmande effekt. Tynn Silk Mohair finns i en bred färgskala med både milda- och klara färger. Tynn Silk Mohair ger tunna skira plagg när det stickas med enkel tråd, kan med fördel stickas med flera trådar tillsammans, vilket bygger mer för det färdiga plagget, det är också fint att använda tillsammans med annat garn för lite stabilare och formfasta plagg. Garnet är väldigt drygt med 212m/25g. Garnåtgång till en trekantssjal är ca 2-4 nystan och till en tröja/kofta i storlek medium 4-6 nystan.
KOS är ett mjukt och lätt alpaca garn som passar för baby, barn och vuxen. Perfekt till både små och stora plagg.
PEER GYNT är tillverkad i 100 % Norsk ull som produceras i deras egna spinneri. Garnet är ett klassiskt 3-trådigt obehandlat ullgarn som är mjukt och behagligt. Detta är Sandnes äldsta garnkvalitet som har funnits på marknaden sedan 1938. Passar utmärkt till klassiska mönsterstickade plagg till både dam och herr. Peer Gynt passar också bra till vantar och tovade plagg och interiörer. Till ett par vantar behövs ca 2 nystan och till en tröja i medium dam ca8-10 nystan.