Storlek: S - M - L - XL - XXL - XXXL Garnåtgång: Drops Eskimo från Garnstudio 950-1050-1150-1300-1400-1550 g nr 23, mullvad Rundstickor (80 cm) nr 8 – eller det st.nr du måste använda för att få 11 m x 15 v slätst på 10 x 10 cm. Rundstickor (80 cm) nr 7 – till rätst kanter. Drops Buffelhornknapp (kantig), nr 538: 6 st i alla stl.
Snow Princess by Drops Design Stickad Drops kofta i ”Nepal” med raglan, huva och bambumönster, stickad uppifrån och ned. Stl S - XXXL
Denna katt från DROPS design blir lätt en favorit. Perfekt att virka och ge bort till någon i present, till gammal som ung.
Underbar liten Nalle i Amigurumi från DROPS. Virka den här till någon du gillar så kan ni fort bli bästisar.
Around the World by Drops Design Virkad DROPS kofta i ”Big Delight” med hålmönster. Stl S - XXXL Drops modell:156-42 Garngrupp C eller A + A
Drops Eskimo är ett 1-trådigt ullgarn med 100 % ren ull. Ett poröst och fluffigt garn! Drops Eskimo är ett populärt vintergarn som skapar varma och lätta plagg. Garnfibrerana är obehnadlade, vilket innebär att de enbart har tvättats och inte utsatts för kemisk behnadling. Detta leder i sin tur att garnets naturliga egenskaper lyfts fram. Drops Eskimo ska enbart tvättas för hand eller med maskinens ullprogram, detta gör att det är perfekt för att tova i. Drops Eskimo finns i en bred färgskala med både enfärgat, mixfärgat och prinfärgat.
En kärleksförklaring. Känd som kärlekens och passionens färg är röd en av våra absoluta favoritfärger. Kärlek är också vad som uppstår när du för första gången håller i någon av våra Röda stick- och virknålar. Tillverkade av aluminium har dessa eleganta stickor en skön yta, superb finish och sylvass spets. Kärleken till handarbetet har sällan varit större!
Drops Karisma är ett 4-trådigt superwash ullgarn, och en av våra mest populära ullkvaliteterna. Drops Karisma har funnits i Garnstudios sortiment sedan 80-talet vilket gör att det finns ett brett utbud av mönster. Färgskalan är bred och du har många fina färger att välja bland. Drops Karisma är superwashbehandlat, vilket innebär att du kan tvätta det i maskin på 40 grader men det går inte att tova i det. Drops Karisma är slitstarkt och formas fint till dina färdiga plagg.
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.