Storlek: S - M - L - XL - XXL - XXXL Garnåtgång: DROPS NEPAL från Garnstudio Nr 0618, camel: 550-600-700-750-800-850 g Nr 0206, ljus beige: 150-150-150-150-200-200 g Nr 3720, mellanrosa: 50-50-50-50-100-100 g STRUMPST och RUNDST (80 cm) NR 5 – eller det st.nr du måste använda för att få 17 m x 22 v slätst på 10 x 10 cm. STRUMPST och RUNDST (40 cm) NR 4 – till resår.
TRÖJA: Storlek: S - M - L - XL - XXL - XXXL Garnåtgång: DROPS KARISMA från Garnstudio Färg nr 53, koksgrå: 600-650-700-750-850-900 g Färg nr 01, naturvit: 200-200-250-250-300-300 g STRUMPST OCH RUNDST (80 cm) NR 4,5 – eller det st.nr du måste använda för att få 20 m x 26 v i slätst på 10 x 10 cm. OBS! För att längden på oket skall bli rätt är det extra viktigt att stickfastheten stämmer på höjden. STRUMPST OCH RUNDST (40 och 80 cm) NR 3,5 – till resår
Vacker klänning med mönsterstickning stickad i Drops Big Merino från Garnstudio.
Storlek: S - M - L - XL - XXL - XXXL Garnåtgång: DROPS KARISMA från Garnstudio Färg nr 53, koksgrå: 550-600-650-700-800-850 gr Färg nr 01, natur: 150-150-150-200-200-200 g STRUMPST och RUNDST (80 cm) nr 4 - eller det st.nr du måste använda för att få 21 m x 28 v i slätst på 10 x 10 cm. OBS: för att längden på oket ska bli rätt, är det extra viktigt att stickfastheten stämmer på höjden. STRUMPST och RUNDST (40 och 80 cm) nr 3 - till resår
Drops Nepal är ett underbart tjockt lyxit garn spunnet av 35 % superfin alpaca och 65 % Peruvian Highland ull. Garnfibrerna är obehandlade, vilket innebär att de enbart har tvättats och inte utsatts för kemisk behandling innan färgning. Detta lyfter fram garnet naturliga egenskaper på bästa sätt och ger bättre form och textur. Drops Nepal är spunnet av 3 trådar garn vilket ger en spännande och vacker maskbildning till det färdiga plagget. Drops Nepal är en lättstickad kvalité där den rekommenderade stickstorleken är 5mm, det går alltså fort att sticka och handarbeta i Drops Nepal. Drops Nepal passar bra till att tova i, alltså ska man inte tvätta "vanliga" plagg i maskin, om det ej är ullprogrammet.
Tynn Silk Mohair är ett mjukt, tunt och lyxigt mohairgarn från Sandnes Garn. Garnet har hög kvalité med en blandning av Mohair, Silke och Ull. Mohairen bidrar till garnets fluffighet, Silket ger garnet en fin lyster och glans medan Ullen bidrar till en värmande effekt. Tynn Silk Mohair finns i en bred färgskala med både milda- och klara färger. Tynn Silk Mohair ger tunna skira plagg när det stickas med enkel tråd, kan med fördel stickas med flera trådar tillsammans, vilket bygger mer för det färdiga plagget, det är också fint att använda tillsammans med annat garn för lite stabilare och formfasta plagg. Garnet är väldigt drygt med 212m/25g. Garnåtgång till en trekantssjal är ca 2-4 nystan och till en tröja/kofta i storlek medium 4-6 nystan.
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.
PEER GYNT är tillverkad i 100 % Norsk ull som produceras i deras egna spinneri. Garnet är ett klassiskt 3-trådigt obehandlat ullgarn som är mjukt och behagligt. Detta är Sandnes äldsta garnkvalitet som har funnits på marknaden sedan 1938. Passar utmärkt till klassiska mönsterstickade plagg till både dam och herr. Peer Gynt passar också bra till vantar och tovade plagg och interiörer. Till ett par vantar behövs ca 2 nystan och till en tröja i medium dam ca8-10 nystan.
KOS är ett mjukt och lätt alpaca garn som passar för baby, barn och vuxen. Perfekt till både små och stora plagg.