Mått: ca 88 x 110 cm Garnåtgång: Drops fabel från Garnstudio 700 g nr 800, natur/beige 150 g nr 914, kust 100 g nr 672, vinröd 100 g nr 904, lavendel 100 g nr 674, ljung 100 g nr 911, fun lilac 50 g nr 671, blå/brun/senap 50 g nr 159, red chili Virknål nr. 9 – eller det nålnr du måste använda för att en ruta ska mäta 22 x 22 cm med 3 trådar.
Little Women by Drops Design "Perfekt att bära till höga stövlar. Knästrumporna adderar en fin touch till din vardags-outfit. " Stickade Drops knästrumpor i Fabel med hålmönster. Drops modell: 154-31 Garngrupp A
Drops Fabel är det perfekta sockgarnet. Med en blandning av ull(som värmer) och polyamid som gör att garnet är slitstarkt och kan tvättas i maskin på 40 grader. Drops fabel är 4-trådigt och superwashbehandlat. Färkskalan är bred och du kan välja mellan enfärgat, printfärgat och moulinèfärgat. Drops fabel är såpass tunt att du kan använda de färdigstickade sockorna i dina skor utan att de tar någon större plats och att de dessutom värmer gott mot foten.
Läckra virknålar med greppvänligt handtag där varje storlek på virknål har en bestämd färg.
PEER GYNT är tillverkad i 100 % Norsk ull som produceras i deras egna spinneri. Garnet är ett klassiskt 3-trådigt obehandlat ullgarn som är mjukt och behagligt. Detta är Sandnes äldsta garnkvalitet som har funnits på marknaden sedan 1938. Passar utmärkt till klassiska mönsterstickade plagg till både dam och herr. Peer Gynt passar också bra till vantar och tovade plagg och interiörer. Till ett par vantar behövs ca 2 nystan och till en tröja i medium dam ca8-10 nystan.
TWIST SS MINI SET 13 CM/1.5-2.5 MM [M] TWIST otroliga stickset med ändstickor och kablar älskas av så många stickare! Ändstickorna är tillverkade i rostfritt stål och är 13 cm långa. Varje set innehåller ändstickor i alla storlekar mellan 1,5 och 2,5 mm. och tre kabellängder för att kunna skapa 60, 80 och 100 cm långa rundstickor. TWIST-kablarna är ChiaoGoos röda, supermjuka kablar. De är "minnesfria", dvs håller sig alltid raka utan att snurra sig, samt har livlinahål. I setet finns också kabelkopplingar, ändstoppar, åtdragningsnycklar, färgglada markörer, ett stickmått. Allt i ett hållbart, kompakt tygfodral med röda band.
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.