Virkad kjol i Drops Safran med stolpar och hålmönster, virkad uppifrån och ned. Stl S-XXXL.
Storlek: S/M - L/XL - XXL/XXXL Garnåtgång: DROPS NEPAL från Garnstudio 600-700-800 g nr 612m, mellanbrun mix VIRKNÅL nr 5 - eller det nålnr du måste använda för att få 14 dst på bredden x 5½ v med dst på höjden på 10 x 10 cm.
Drops Fabel är det perfekta sockgarnet. Med en blandning av ull(som värmer) och polyamid som gör att garnet är slitstarkt och kan tvättas i maskin på 40 grader. Drops fabel är 4-trådigt och superwashbehandlat. Färkskalan är bred och du kan välja mellan enfärgat, printfärgat och moulinèfärgat. Drops fabel är såpass tunt att du kan använda de färdigstickade sockorna i dina skor utan att de tar någon större plats och att de dessutom värmer gott mot foten.
Läckra virknålar med greppvänligt handtag där varje storlek på virknål har en bestämd färg.
Pärlemorsknappar i storlek 15mm-25mm ifrån Garnstudio som passar till våra stickmönster från Garnstudio, Svarta Fåret och Järbo Garn!
Sunday från Sandnes Garn togs fram i ett samarbete med Danska mönster designern PetiteKnit. Garnet är obehandlat och spunnet med en ny teknik vilket gör att det inte noppar lika mycket som vanliga ullgarn gör(som ej är superwash behandlade). Sunday kan med fördel stickas eller virkas tillsammans med andra garner som till exempel Tynn Silk Mohair, men blir också väldigt fint med enkel tråd. Du får fina baby- och barnplagg med enkel tråd av Sunday. Färgskalan har växt sig större med tiden och är nu bred med både milda- och klara nyanser. Garnet är drygt och varje nystan består av 235 meter garn.
DROPS Alpaca ullgarn från Garnstudio är ett fantastiskt mjukt, lätt, varmt och vackert garn i 100 % ren superfin alpaca där ullen kommer från från djuret alpaca. Garnet är obehandlat vilket innebär att det endast har tvättats och inte utsatts för någon kemisk behandling. På detta sätt får man fram fibrernas bästa egenskaper samtidigt som det ger en bättre form och textur till det färdiga arbetet. Garnet är spunnet av 3 trådar med en extra vridning för att få en slitstark yta. Drops Alpaca ullgarn har en bred färgskala och många ljuvliga jordnära och klara färger att välja på färger. Du kommer tveklöst att kunna hitta din favoritfärg här! De mixade färgerna produceras genom att färgerna kardas tillsammans innan garnet blir spunnet, vilket ger en fin mixeffekt
KOS är ett mjukt och lätt alpaca garn som passar för baby, barn och vuxen. Perfekt till både små och stora plagg.
DOUBLE SUNDAY innehåller 100% merinoull utan superwash-behandling. Merinoullen i denne kvaliteten kommer från Australia. Leverantören garanterar att ullen inte kommer från får som har blivit utsatta för mulesering.